Tilbage til forsiden Nyeste fuglearter på frimærker Nyeste udgivelser Andre og symbolsk afbildede fugle Bestilling og links
Senest redigeret den 26. december 2006
Gruppe 3 Gruppe 6 Gruppe 9 Gruppe 12

Gruppe 15

Gruppe 18 Gruppe 21 Gruppe 24
Europæiske fuglearter
Frimærkerne er for overskuelighedens skyld opdelt i 25 absolut uvidenskabelige, men overskuelige grupper efter fugleart. Grupperne 1-24 lever og yngler i Europa, mens gruppe 25 er fugle der er sjældne gæster i Europa. Oversigten viser hvilke fuglearter der er repræsenteret på Europæiske frimærker. Gruppeopdelingen er efter inspiration fra „Gads Fugleguide“ og „Fugle i Europa“. Alle fugle i nedenstående grupper er fugle som er nævnt i en af ovenstående bøger og det er kun disse fugle som er med i den alfabetiske oversigt.
01 - Lommer og lappedykkere
2 lommer


0101 Islom
Gavia immer


0102
Sortstrubet lom
Gavia arctica
  5 lappe-dykkere
0103 Gråstrubet lappedykker
Podiceps grisegena

0104
Lille lappedykker
Tachybaptus ruficollis


0105 Nordisk lappedykker
Podiceps auritus


0107 Sorthalset lappedykker
Podiceps nigricollis

0106 Toppet lappedykker
Podiceps cristatus
           
02 - Fuglefjeldsfugle
3 skarver
0201
Dværgskarv
Phala-crocorax pygmeus

0202 Skarv
Phalacrocorax carbo

0203 Topskarv
Phala-crocorax aristotelis
  6 alke-fugle
0204 Alk
Alca torda

0205 Lomvie
Uria aalge

0206 Lunde
Fratercula arctica
po0209
0209
Polarlomvie
Uria lomvia

0207 Søkonge
Alle alle

0208 Tejst
Cepphus gravis
  Til toppen    
03 - Åbenhavsfugle
7 storm-fugle
0301
Almindelig
skråpe
Puffinus
puffinus

0302 Freira
Pterodroma madeira

0303
Kuhls skråpe
Calonectris diomedea

0304
Mallemuk
Fulmarus
glacialis

0305 Middelhavs-skråpe
Puffinus yelkouan

0306 Sodfarvet skråpe
Puffinus griseus

0307 Storskråpe
Puffinus gravis
3 storm-svaler
0310 Fregat-stormsvale
Pelagodroma marina

0308 Lille stormsvale
Hydrobates palagicus

0311 Stor stormsvale
Oceano-droma leucorhoa
  Sule
0309 Sule
Sula bassana
 
04 - Mågelignende fugle
13 måger 
0401
Audouins
måge
Larus
audouinii
0402 Dværgmåge
Larus minutus

0403 Gulbenet sølvmåge
Larus michahellis

0404 Hættemåge
Larus ridibundus

0405 Ride
Rissa tridactyla

0406 Rosenmåge
Rhodostethia rosea

0407 Sildemåge
Larus fuscus

0408 Sorthovedet måge
Larus
melano-
cephalus

0409 Stor sorthovedet måge
Larus ichthyaetus

0410 Stormmåge
Larus canus

0411 Svartbag
Larus marinus

0412
Sølvmåge
Larus argentatus

0413 Tyndnæbbet måge
Larus genei
  Til toppen
9 terner 
0414 Dougallsterne
Sterna dougallii

0415 Dværgterne
Sterna albifrons

0416 Fjordterne
Sterna hirundo

0417
Havterne
Sterna paradisaea

0418 Hvidskægget terne
Chlidonias hybridus

0419 Hvidvinget terne
Chlidonias leucopterus

0420 Rovterne
Sterna caspia

0421
Sortterne
Chlidonias niger

0422
Splitterne
Sterna sandvicensis
  4 kjover
0423
Almindelig kjove
Stercorarius parasiticus

0424 Lille kjove
Stercorarius longicaudus

0425 Mellemkjove
Stercorarius pomarinus
st0426
0426 Storkjove
Stercorarius skua
05 - Vadefugle
Strand-skade 0501 Strandskade
Haematopus ostralegus
2 klyder  0502 Klyde
Recurvirostra avosetta
0503 Stylteløber
Himantopus himantopus
Triel 0504 Triel
Burhinus oedicnemus
 
Brak-
svale
0505
Rødvinget braksvale
Glareola pratincola
9 brokfugle 0506 Hjejle
Pluvialis dominica
0507 Hvidbrystet præstekrave
Charadrius alexandrinus
0508 Lille præstekrave
Charadrius dubius
0509 Pomeransfugl
Charadrius morinellus
0510 Sporevibe
Hoplopterus spinosus

0511 Steppevibe
Chettusia gregaria
0512 Stor præstekrave
Charadrius hiaticula
0513 Strandhjejle
Pluvialis squatarola
0514 Vibe
Vanellus vanellus
 
  18 sneppe-fugle  0515 Almindelig ryle
Calidris alpina
0516 Brushane
Philomachus pugnax
0517
Dobbelt-bekkasin
Gallinago gallinago
0532
Dværgryle
Calidris
minuta
0518 Hvidklire
Tringa nebularia
0519 Lille kobber-sneppe
Limosa lapponica
 
0520 Lille regnspove
Numenius phaeopus
0521 Odinshane
phalaropus lobatus
0522 Rødben
Tringa totanus
0523 Sandløber
Calidris alba
0524 Skovsneppe
Scolopax rusticola

0525
Sortgrå ryle
Calidris
maritima

0526 Sortklire
Tringa erythropus
0527 Stenvender
Arenia interpres
0528 Stor kobber-sneppe
Limosa limosa
0529 Stor regnspove
Numenius arquata
0532 Svaleklire
Tringa ochropus
 
0530 Thorshane
Phalaropus fulicarius
06 - Hejrelignende fugle
9 hejrer  0601
Dværghejre
Ixobrychus minutus

0602 Fiskehejre
Ardea cinerea
0603 Kohejre
Bubulcus ibis
0604 Nathejre
Nycticorax nycticorax
0605 Purpurhejre
Ardea pupurea
0606 Rørdrum
Botaurus stellaris
0607 Silkehejre
Agretta garzetta
0608 Sølvhejre
Egretta alba

0609 Tophejre
Ardeola
ralloides
  2 storke 0610 Hvid stork
Ciconia cicona
0611 Sort stork
Ciconia nigra
Flamingo 0614 Flamingo
Phoenicop-terus ruber
2 ibiser
0612 Skestork
Platalea leucorodia
0613 Sort ibis
Plegadis falcinellus
  2 traner
0615 Jomfrutrane
Anthropoides virgo

0616 Trane
Grus grus
 
07 - Pelikaner
0701 Krøltoppet pelikan
Pelecanus crispus
  0702 Pelikan
Pelecanus onocrotalus
      Til toppen  
08 - Andefugle
3 svaner
0801
Knopsvane
Cygnus olor
0802 Pibesvane
Cygnus columbianus
0803 Sangsvane
Cygnus cygnus
  10 gæs 
0804 Blisgås
Anser albifrons
0805 Bramgås
Branta leucopsis
0806 Dværggås
Anser erythropus
0807 Grågås
Anser anser
0808 Knortegås
Branta bernicla
0809 Kortnæbbet gås
Anser
brachyr-hynchus
0810 Nilgås
Alopochen aegyptiacus
0811 Rødhalset gås
Branta ruficollis
0812 Snegås
Anser caerulescens
0813 Sædgås
Anser fabalis
2 grav-
ænder

0814 Gravand
Tadorna tadorna
0815 Rustand
Tadorna ferrugimea
  9 svømme-
ænder
0816 Atlingand
Anas querquedula
0817 Gråand
Anas platyr-hynchos
0818 Knarand
Anas strepera
0819 Krikand
Anas crecca
0820 Mandarinand
Aix galericulata
0821 Pibeand
Anas penelope
0822 Segland
Anas falcata
0823 Skeand
Anas clypeata
0824 Spidsand
Anas acuta
   
Skarv-
and
0825 Hvidhovedet and
Oxyura leucocephala
  15 dyk-
ænder
0826 Bjergand
Aythya marila
0827 Ederfugl
Somateria molissima
0828 Fløjlsand
Melanitta fusca
0829 Havlit
Clangula hyemalis
0830 Hvidøjet and
Aythya nyroca
0831 Hvinand
Bucephala clangula
0832 Islandsk hvinand
Bucephala islandica
0833 Konge-ederfugl
Somateria spectabilis
0834 Marmorand
Marma-ronetta angustirostris

0835 Rødhovedet and
Netta rufina
0836 Sortand
Melanitta nigra
0837 Stellersand
Polysticta stelleri
0838 Strømand
Histronicus histronicus
0839 Taffeland
Aythya ferina
0840 Troldand
Aythya fuligula
  3 skalle-slugere 0841 Lille skallesluger
Mergus albellus
0842 Stor skallesluger
Mergus merganser
0843 Toppet skallesluger
Merganser serrator
09 - Vandhøns

0901 Blishøne
Fulica atra
0902 Engsnarre
Crex crex

0903 Grønbenet rørhøne
Gallinula chloropus
0904 Sultanhøne
Porphyrio porphyrio
0905 Vandrikse
Rallus aquaticus
  Til toppen  
10 - Hønselignende fugle
6 årfugle 1001 Dalrype
Lagopus lagopus
1002 Fjeldrype
Lagopus mutus
1003 Hjerpe
Bonasa bonasia
1004 Kaukasisk kongehøne
Tetraogallus caucasicus
1005 Tjur
Trtrao urogallus
1006 Urfugl
Tetrao tetrix
 
9 fasan-fugle 1007 Agerhøne
Perdix perdix
1008 Berberhøne
Alectoris barbara
1009 Chukarhøne
Alectoris chukar
1010 Fasan
Phasianus colchicus
1011 Guldfasan
Chrysolophus pictus

1012 Halsbånds-frankolin
Francolinus francolinus
1013 Rødhøne
Alectoris rufa
1014 Stenhøne
Alectoris graeca
1015 Vagtel
Coturnix coturnix
  2 trapper  1016 Dværgtrappe
Tetrax tetrax

1017 Stortrappe
Otis tarda
   
11 - Rovfugle
3 glenter 1101 Blå glente
Elanus caeruleus
1102 Rød glente
Milvus milvus
1103 Sort glente
Milvus migrans
  4 gribbe 1104 Gåsegrib
Gyps fulvus
1105 Lammegrib
Gypaetus barbatus
1106 Munkegrib
Aegypius monachus

1107 Ådselgrib
Neophron percnopterus
  6 høge 1108 Blå kærhøg
Circus cyaneus
1109 Duehøg
Accipiter gentilis
1110 Hedehøg
Circus pygargus
1111 Rørhøg
Circus aeruginosus
1112 Spurvehøg
Accipiter nisus
str1138
1138 Steppehøg
Circus macrourus
  4 våger 1113 Fjeldvåge
Buteo lagopus
1114 Hvepsevåge
Pernis apivorus
1115 Musvåge
Buteo buteo
1116 Ørnevåge
Buteo rufinus
11 ørne 1117 Dværgørn
Hieraaetus pennatus

1118 Havørn
Haliaeetus albicilla
1119 Høgeørn
Hieraaetus fasciatus
1120 Kejserørn
Aquila heliaca

1121 Kongeørn
Aquila chrysaetos
1122 Lille skrigeørn
Aquila pomarina
ro1123
1123 Rovørn
Aquila rapax
1124 Slangeørn
Circaetus gallicus
sp1136
1136 Spansk kejserørn
Aquila adalberti
st1137
1137 Steppeørn
Aquila nipalensis

1125 Stor skrigeørn
Aquila clanga
  Fiskeørn 1126 Fiskeørn
Pandion haliaetus
 
9 falke
1127 Aftenfalk
Falco vespertinus
1128 Dværgfalk
Falco columbarius
1129 Eleonorafalk
Falco eleonorae
1130 Jagtfalk
Falco rusticlus
1131 Lille tårnfalk
Falco naumanni
1132 Lærkefalk
Falco subbuteo
1133 Slagfalk
Falco cherrug
1134 Tårnfalk
Falco tinnunculus
1135 Vandrefalk
Falco peregrinus
      Til toppen    
12 - Ugler
Slørugle 1201 Slørugle
Tyto alba
  12 ugler 1202 Dværg-hornugle
Otus scops
1203 Høgeugle
Surnia ulula

1204 Kirkeugle
Athene noctua

1205 Lapugle
Strix nebulosa
1206 Mose-hornugle
Asio flammeus
1207 Natugle
Strix aluco
1208 Perleugle
Aegolius funereus

1209 Skov-hornugle
Asio otus
1210 Slagugle
Strix uralensis
1211 Sneugle
Bubo scandiacus
1212 Spurveugle
Glausidium passerinum
1213 Stor hornugle
Bubo bubo
13 - Duelignende fugle
6 duer 1301 Huldue
Columba oenas
1302 Klippedue
Columba livia
1303 Madeiradue
Columba trocaz
1304 Ringdue
Columba palumbus
1305 Turteldue
Streptopelia turtur
1306 Tyrkerdue
Streptopelia decaocto
 
2 sandhøns 1307 Sortbuget sandhøne
Pterocles orientalis
1308 Spidshalet sandhøne
Pterocles alchata
      Til toppen  
14 - Gøge og natravne
2 gøge 1401 Gøg
Cuculus canorus
1402 Skadegøg
Clamator glandarius
  2 nat-ravne 1403 Natravn
Caprimulgus europaeus
1404 Rødhalset natravn
Caprimulgus ruficollis
 
15 - Svalelignende fugle
2 Sejlere al1507
1507 Alpesejler
1501 Mursejler
Apus apus
4 svaler
1502 Bysvale
Delichon urbica
1503 Digesvale
Riparia riparia
1504 Landsvale
Hirundo rustica
1505 Rødrygget svale
16 - Spættelignende fugle
9 spætter 1601 Grønspætte
Picus viridis
1602 Gråspætte
Picus canus
1603 Hvidrygget flagspætte
Dendrocopos leucotos
1604 Lille flagspætte
Dendrocopos minor
1605 Mellem-flagspætte
Dendrocopos medius

1606 Sortspætte
Dryocopus martius
1607 Stor flagspætte
Dendrocopos major
1608 Syrisk flagspætte
Dendrocopos syriacus
1609 Tretået spætte
Picoides tridactylus
  2 Spæt-mejser 1610 Krüpers spætmejse
Sitta krueperi
1611 Spætmejse
Sitta europaea
   
Murløber 1612 Murløber
Tichodroma muraria
  2 træløbere
1613 Korttået træløber
Certhia brachy-dactyla
1614 Træløber
Certhia familiaris
  Til toppen
17 - Mejser
Timalie 1701 Skægmejse
Panurus biarmicus
  Hale-mejse 1702
Halemej
se
Aegithalos caudatus
  7 mejser
1703 Azurmejse
Parus cyanus
1704 Blåmejse
Parus caerulus
1705 Fyrremejse
Parus montanus
1706 Musvit
Parus major
1707 Sortmejse
Parus ater
1710 Sumpmejse
Parus palustris
1708 Topmejse
Parus cristatus
Pung-mejse 1709 Pungmejse
Remiz pendulinus
18 - Sangfugle
Gærde-smutte 1801 Gærdesmutte
Troglodytes troglodytes
18 sangere 1802 Bjerg-løvsanger
Phylloscopus bonelli
1803 Brillesanger
Sylvia conspicillata

1804 Cypernsanger
Sylvia melano-thorax
1805 Drossel-rørsanger
Acrocephalus arundinaceus


1806 Gransanger

Phylloscopus collybita
1820 Gærdesanger
Sylvia curruca

1807 Hvidskægget sanger
Sylvia cantillans
1808 Løvsanger
Phylloscopus trochilus

1809 Munk

Sylvia atricapilla
1810 Provence-sanger
Sylvia undata

1821 Rørsanger
Acrocepalus scirpaceus
1811 Savisanger
Locustella fuscinioides
1812 Sivsanger
Acrocephalus schoeno-baenus
1813 Skovsanger
Phylloscopus sibilatrix
1814 Sorthovedet sanger
Sylvia melano-cephala
1818 Sortstrubet sanger
Sylvia rueppelli
1819 Spottesanger
Hippolais polyglota
1815 Vandsanger
Acrocephalus paludicola
2 fugle-konger 1816 Fuglekonge
Regulus regulus
1817 Rødtoppet fuglekonge
Regulis ignicapillus
19 - Drossellignende fugle
Vandstær
1901 Vandstær
Cinclus cinclus
20 drossel-fugle 1902 Blådrossel
Monticola solitarius
1903 Blåhals
Luscinia svecica
1904 Bynkefugl
Saxicola rubetra
1905 Cypern-stenpikker
Oenanthe cypriaca

1906 Husrødstjert
Phoenucurus ochruros
1907 Hvidrygget stenpikker (vignetten)
Oenanthe finschii
1908 Middelhavs-stenpikker
Oenanthe hispanica
1909 Misteldrossel
Turdus viscivorus
1910 Nattergal
Luscinia luscinia
1911 Ringdrossel
Turdus torquatus
1912 Rødhals
Erithacus rubecola
1913 Rødstjert
Phoenicurus phoenicurus
1914 Sangdrossel
Turdus philomelos
1915 Sjagger
Turdus pilaris
1916 Solsort
Turdus merola
1917 Sortstrubet bynkefugl
Saxicola rubicola
1918 Stendrossel
Monticola saxatilis
1919 Stenpikker
Oenanthe oenanthe
1920 Sydlig nattergal
Luscinia megar-hynchos
1921 Vindrossel
Turdus illacus
 
3 stære
1922 Ensfarvet stær
Sturnus unicolor

1923 Rosenstær
Sturnus roseus
1924 Stær
Sturnus vulgaris
  Til toppen    
20 - Fluesnapperlignende fugle
3 flue-snappere 2001 Broget fluesnapper
Ficedula hypoleuca
2002 Grå fluesnapper
Muscicapa striata
2003 Lille fluesnapper
Ficedula parva
  4 torn-skader 2004 Rosenbrystet tornskade
Lanius minor
2005 Rødhovedet tornskade
Lanius senator
2006 Rødrygget tornskade
Lanius collurio
2007 Stor tornskade
Lanius excubitor
           
21 - Lærker, pibere og vipstjerter
5 lærker 2101 Bjerglærke
Eremophila alpestris
he2110
2110 Hedelærke
Lullula arborea
2102 Korttået lærke
Calandrella brachy-dactyla
2103 Sanglærke
Alaude arvensis
2109 Theklalærke
Galeida theklae
   
2 pibere 2104 Engpiber
Anthus pratensis
2105 Skærpiber
Anthus petrosus
  3 vip-stjerter
2106 Bjergvipstjert
Motacilla cinerea
2107 Gul vipstjert
Motacilla flava
2108 Hvid vipstjert
Motacilla alba
22 - Spurvelignende fugle
5 væver-fugle 2201 Gråspurv
Passer domesticus
2202 Skovspurv
Passer montanus
2203 Snefinke
Montifringilla nivalis
2204 Spansk spurv
Passer hispaniolensis
2205 Stenspurv
Petronia petronia
16 finker 2206 Bogfinke
Fringilla coelebs

2207 Citronsisken
Serinus citrinella
2208 Dompap
Pyrrhula pyrrhula
2209 Grønirisk
Carduelis chloris
2210
Gr
ønsisken
Carduelis spinus
2211 Gråsisken
Carduelis flammea

2212 Gulirisk
Serinus serinus
2213 Hvidvinget korsnæb
Loxia leucoptera
2214 Kanariefugl
Serinus canaria

2215 Karmin-dompap
Carpodacus erythrinus
2231 Krognæb
Pinicola enucleator
2216 Kvækerfinke
Fringilla montifringilla

2217
Kærnebider
Cocco-thraustes cocco-
thraustes
2218 Lille korsnæb
Loxia curvirostra
2219 Stillits
Carduelis carduelis
2220 Tornirisk
Carduelis cannabina
 
8 vær-linge 2230 Brunhovedet værling
Emberiza bruniceps
2221 Gulspurv
Emberiza citrinella
2222 Gærdeværling
Emberiza cirlus
2223 Hortulan
Emberiza hortulana
2224 Hætteværling
Emberiza melano-cephala
2225 Klippeværling
Emberiza cia
2226 Rørspurv
Emberiza schoeniclus
2227 Snespurv
Plectro-phenax nivalis
  2 jern-spurve 2228 Alpejernspurv
Prunella collaris

2229 Jernspurv
Prunella modularis
     
23 - Kragelignende fugle
2301 Alpekrage
Pyrrhocorax pyrrhocorax
2302 Blåskade
Cyanopica cyana
2303 Gråkrage
Corvus cornix
2304 Husskade
Pica pica

2305 Krage
Corvus corone
2306 Lavskrige
Perisoreus infaustus
2307 Nøddekrige
Nucifraga caryo-catactes
2308 Ravn
Corvus corax
ra2309
2309 Råge
Corvus frugilegus
2310 Skovskade
Garrulus glandarius
    Til toppen      
24 - Eksotisk udseende fugle
Biæder
2401 Biæder
Merops apiaster
  Ellekrage 2402 Ellekrage
Coracias garrulus
  Hærfugl 2403 Hærfugl
Upupa epops
2 isfugle 2404 Isfugl
Alcedo atthis

2405 Smyrnaisfugl Halcyon smyrnensis
Pirol
2406 Pirol
Oriolus oriolus
  Silkehale 2407 Silkehale
Bombycilla garrulus
25 - Tilfældige gæster
Fra Atlantiske oceaniske øer 2501 Vandre-albatros
Diomedes exulans
Fra Asien 2502 Brilleederfugl
Somateria fischeri
2503 Sibirisk krikand
Anas formosa
Fra Afrika/
Asien
2504 Eremitibis
Geronticus eremita
2505 Hvidhals
Irania gutturalis
Fra Nord-amerika
2506 Baltimore-trupial
Icterus galbula
2507 Guldspætte
Colaptes auratus
2509 Vandre-drossel
Turdus migratorius
       
Tilbage til forsiden